Zdroj do PC – výkon, rezerva a konektory
Ako zistiť, aký výkonný zdroj potrebuješ, čo znamenajú TDP a TGP, prečo výrobcovia grafík odporúčajú vyšší výkon a čo je konektor 12V-2×6.
Stručne
- Výkon zdroja odhadni zo súčtu príkonov hlavných komponentov podľa výrobcov a pridaj rezervu na špičky a starnutie.
- Pri grafických kartách vychádzaj z odporúčaného výkonu zdroja, ktorý uvádza výrobca grafiky – je počítaný pre celú zostavu.
- Rovnako dôležité ako watty sú konektory. Grafika s 12V-2×6 potrebuje buď natívny kábel zo zdroja, alebo adaptér od výrobcu karty.
Odkiaľ brať čísla
Najväčšími spotrebičmi v počítači sú grafická karta a procesor. Ich príkon zverejňujú výrobcovia, ale pod rôznymi názvami:
| Komponent | Údaj výrobcu | Príklad z oficiálnej špecifikácie |
|---|---|---|
| NVIDIA GeForce RTX 5070 | Total Graphics Power | 250 W, odporúčaný zdroj 650 W |
| NVIDIA GeForce RTX 5090 | Total Graphics Power | 575 W, odporúčaný zdroj 1000 W |
| AMD Radeon RX 9070 XT | Typical Board Power | 304 W, minimálny odporúčaný zdroj 750 W |
| AMD Ryzen 7 9700X | Default TDP | 65 W |
| AMD Ryzen 9 9950X | Default TDP | 170 W |
| Intel Core Ultra 9 285K | Processor Base / Max Turbo Power | 125 W / 250 W |
Pri procesoroch pozor na TDP. Pri AMD nejde o maximálny príkon: pre päticu AM5 AMD v roku 2022 upresnilo, že pri TDP 170 W je limit príkonu (PPT) 230 W. Intel uvádza priamo „Maximum Turbo Power“, pri Core Ultra 9 285K 250 W.
Prečo výrobca grafiky odporúča taký veľký zdroj
NVIDIA uvádza pri RTX 5090 TGP 575 W, ale odporúčaný zdroj 1000 W. Rozdiel nepohltí len grafika – odporúčanie platí pre celú zostavu. NVIDIA v poznámke píše, že minimum je určené pre počítač s procesorom Ryzen 9 9950X a že požiadavky sa môžu líšiť podľa konfigurácie.
Rezerva má tri dôvody:
- Krátke špičky. Grafiky a procesory na zlomky sekúnd odoberajú viac ako je ich nominálny príkon. Štandard ATX 3.x preto definuje, aké krátkodobé výkyvy musí zdroj zvládnuť.
- Ostatné komponenty. Doska, pamäte, disky, ventilátory, USB zariadenia.
- Účinnosť a hluk. Zdroj, ktorý beží blízko maxima, je hlučnejší a viac sa zahrieva.
Konektory sú rovnako dôležité ako watty
Grafika potrebuje konkrétne konektory. NVIDIA pri RTX 5090 uvádza dve možnosti: štyri 8-pinové káble PCIe cez adaptér dodaný ku karte, alebo jeden kábel PCIe Gen 5 s výkonom 600 W. Pri RTX 5070 stačia dva 8-pinové káble cez adaptér alebo kábel 300 W. AMD pri referenčnom dizajne RX 9070 XT uvádza dva 8-pinové konektory – konkrétne karty partnerov sa môžu líšiť.
Konektor 12V-2×6 zaviedla špecifikácia ATX 3.1 a PCIe CEM 5.1 ako upravenú verziu konektora 12VHPWR. Kábel sa nezmenil, upravila sa dĺžka pinov na strane karty a signalizácia výkonu cez snímacie piny (až 600 W).
Ako na to
Použi kalkulačku zdroja. Vyberieš triedu procesora a grafiky, počet diskov a ventilátorov, a kalkulačka ukáže, z ktorých čísel výsledok vznikol a akú rezervu pridala. Ak výrobca tvojej grafiky uvádza vyšší odporúčaný výkon, riaď sa ním.
Pred koncom skontroluj
Zaškrtávanie je len pre teba na obrazovke. Nič sa neukladá, obnovenie stránky ho zmaže.
Poznámky a zdroje
- NVIDIA: Porovnanie GeForce RTX 50 – TGP, odporúčaný výkon zdroja, konektory
- NVIDIA: GeForce RTX 5090 – špecifikácie a príprava zostavy (rozmery, napájanie)
- AMD: AMD Radeon RX 9070 XT – špecifikácie (TBP 304 W, odporúčaný zdroj 750 W)
- AMD: AMD Ryzen 9 9950X – špecifikácie (TDP 170 W, AM5, DDR5)
- Intel: Intel Core Ultra 9 285K – špecifikácie (FCLGA1851, DDR5, PBP 125 W / MTP 250 W)
- Hardware Busters (rozbor špecifikácie Intel): ATX v3.1 & PCIe CEM 5.1 – konektor 12V-2×6 (sekundárny zdroj)
Každý odkaz vyššie sme otvorili a čísla porovnali 12. októbra 2026. Stránky patria ich vydavateľom a po tomto dátume sa môžu zmeniť.
Nesedí ti tu niečo so zdrojom? dielna@petme.sk. Ako opravujeme, nájdeš na stránke Ako pracujeme.